28 Ocak 2020 Salı                                   Firma Rehberi          Bize Ulaşın
    

Son yılların en güzel genel kurulunu yaptık

İSKOBİR Genel Kurulu’ndan sonra Başkan Yusuf Akgün ile genel kurulu ve İkitelli gündemini değerlendirdik

Yusuf bey (İSKOBİR Başkanı Yusuf Akgün) son genel kurulunuzu değerlendirir misiniz?

Tabi İkitelli OSB’nin bugüne gelişinde oluşumunda İkitelli Birliği aktif rol almıştır. OSB kurulmadan önceki devrede bölgenin hayata geçmesindeki bütün sorumluluklarını yerine getirmiştir. İSKOBİR İkitelli OSB’nin bir Piramit’idir.

Kooperatiflerin demokratik kurallar içinde bütün görüşlerini açık ve net bir şekilde konuşabileceği bir yerdir. İkitelli’nin menfaatine olan geleceğini düşünen amacına ulaşması konusunda birlik önemli hizmetleri yapmıştır.

2016 yılına ait Olağan Genel Kurul toplantısı 24 Mayıs 2017 tarihinde büyük bir olgunluk içerisinde geçerek bütün katılımcılar düşüncelerini fikirlerini en iyi şekilde anlatmıştır. Ve umarım çok son yılların en güzel genel kurulu olmuştur. Alınan kararlar bölgenin ve buradaki sanayi kuruluşlarının kooperatiflerin üyelerin menfaatine olacağını düşünüyorum ki; İkitelli Birliği profesyonel insanlardan oluşan bir yönetimle amatörce çalışmaktadır. O nedenle birlik buranın sembolüdür. Kooperatifleri bir araya getirip sorunların çözümünde anahtardır. İyi bir kongre yaptık. Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle de içine girmiş bulunduğumuz Ramazan’ın insanlığımıza hayırlı olmasını diliyorum.

İkitelli 2 için bir dernek kuruldu. Bu dernek hakkındaki düşünceleriniz nedir?

İkitelli 2’nin kurulduğunu Şaban Bey’den öğrendim. Ama anlamadığım bir konu İkitelli OSB’de bu kadar başarılı olmuş kooperatif başkanlarımız var. Başarılalar ki bunlar kendi içlerinde kendi üyelerine karşı görev yapmışken onlar burada hizmetlerini sürdürüyorlar. Bu insanlardan hiçbir tanesinin bu kuruluşun içinde olmayışı beni bir şekilde üzmüştür. Bunun arkasında, nasıl olup nasıl bittiği hakkında geniş bilgiye sahip değilim. Bilmediğim konuda konuşmak bana yakışmaz.

Üzüntüm şudur: gönül isterdi ki birlikler bu işi yapabilir. Biz iki birliğiz. İSKOBİR ve Marmara Birlik de bu oluşumu gerçekleştirebilirdi. Bu şekilde olsaydı, İkitelli’deki mevcut kooperatifler ve İkitelli sahip çıkardı ama İkitelli’nin sadece isminin kullanılması beni düşündürmüştür. Yönetimde olanlardan bir tek Faruk’u (Faruk Başoğlu) tanırım onun dışında hiç kimseyi tanımam.

^